W każdym ogrzewanym budynku ważną rolę odgrywa dobór systemu rozprowadzania ciepła. Technologii dostępnych na rynku jest całe mnóstwo, warto więc starannie rozważyć wszystkie możliwe opcje, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.
Przy wyborze systemu ogrzewania musimy z góry określić, jaki efekt chcemy dzięki niemu osiągnąć. Inne urządzenia będą nam potrzebne, gdy będziemy chcieli ogrzewać przede wszystkim górną część pomieszczenia, inne, gdy będziemy ogrzewać jego dolne partie, a jeszcze inne, gdy będzie nam zależało na punktowym ogrzewaniu.
Tradycyjne systemy ogrzewania podgrzewają powietrze. Zgodnie z zasadami konwekcji cieplejsze powietrze unosi się do góry. W związku z tym przy wykorzystaniu tradycyjnych systemów ogrzewania, najcieplejsza jest zwykle górna część budynku.
Z kolei popularne promienniki ciepła nie ogrzewają powietrza, ale powierzchnie, które z nimi sąsiadują. W związku z tym w pierwszej kolejności ogrzewane są dolne partie pomieszczenia. Sposób rozprowadzania ciepła jest w dużej mierze uzależniony od miejsca, w którym zostaną ustawione promienniki ciepła.
Jeśli zależy nam na ogrzaniu konkretnego miejsca, na przykład swojego stanowiska pracy, czy pokoju, w którym przebywają dzieci, najlepszym wyborem będą promienniki punktowe. Mają niewielką moc, za to bardzo szybko się nagrzewają i dają nam możliwość kierowania strumienia ciepła w dowolnie wybrane miejsce.
Wybór między opisanymi systemami to w dużej mierze kwestia naszych indywidualnych potrzeb i upodobań. Warto jednak zaznaczyć, że nowoczesne promienniki ciepła wydają się być o wiele bardziej uniwersalne i wszechstronne. Ich zalety można w pełni zauważyć, gdy wykorzystamy je do ogrzewania wysokich budynków o dużej kubaturze bądź też wydzielenia stref o zróżnicowanej temperaturze w jednym budynku.