Gazowe promienniki ciepła z dnia na dzień zyskują na popularności. Zanim ostatecznie zdecydujemy się na zakup któregokolwiek z nich, warto zapoznać się z rodzajami promienników dostępnych na rynku i poznać najważniejsze cechy, które je charakteryzują.
Podstawowy podział dzieli promienniki na ceramiczne i rurowe. Ze względu na nieco inną budowę, ich zastosowanie również jest różne.
Ceramiczne promienniki ciepła są zbudowane z ceramiki i dodatkowo pokryte warstwą szkliwa ceramicznego. Oba te materiały charakteryzują się wysoką niepalnością i odpornością na ogień, które są niezbędne w przypadku urządzeń grzewczych.
Wewnątrz ceramicznej obudowy znajduje się rdzeń grzewczy. To najważniejszy element, decydujący o tym, jak wiele ciepła emitują poszczególne promienniki ciepła.
Ceramiczne promienniki ciepła charakteryzują się wysoką sterylnością. Z tego powodu powszechnie stosuje się je między innymi w przemyśle spożywczym i medycynie. Spełniają najsurowsze wymogi higieniczne, które stanowią jeden z podstawowych warunków funkcjonowania obu tych branż.
Druga grupa to promienniki rurowe. Tego rodzaju promienniki ciepła składają się z trzech podstawowych elementów: palnika, rury promieniującej oraz ekranu.
Ogrzewanie pomieszczeń przy wykorzystaniu promienników rurowych określane jest jako ogrzewanie nadmuchowe. Wytworzone ciepło jest rozprowadzane po całym ogrzewanym pomieszczeniu dzięki wykorzystaniu wentylatora zamontowanego w promienniku.
Promienniki rurowe znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle. Nie odpowiadają tak surowym normom jak promienniki ceramiczne, jednak używa się ich niemal równie często. Oba te rodzaje promienników charakteryzują się wysoką energooszczędnością i walorami ekonomicznymi.