W jaki sposób działają gazowe promienniki ciepła?

szukaj:

Zanim zaopatrzymy się w gazowe promienniki ciepła, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami ich działania. W ten sposób łatwiej nam będzie stwierdzić, czy nasz promiennik działa prawidłowo i czy w pełni wykorzystujemy jego możliwości. Jest to o tyle ważne, że sposób działania promienników różni się od sposobu działania tradycyjnych urządzeń grzewczych, które doskonale znamy.

Podstawowa różnica między nimi polega na tym, że promienniki ciepła ogrzewają powierzchnie, z którymi sąsiadują, a tradycyjne systemy grzewcze ogrzewają powietrze. Wydawać by się mogło, że nie ma to większego znaczenia, jednak praktyka pokazuje, że jest to bardzo istotne.

Wystarczy, że uświadomimy sobie, że zgodnie z zasadami fizyki ciepłe powietrze unosi się do góry. Gdy ogrzewamy powietrze, musimy mieć świadomość tego, że spora część energii jest wykorzystywana na ogrzanie powietrza, które kumuluje się w górnej części pomieszczenia. Dopiero w dalszej kolejności ogrzewane jest pozostałe powietrze w pomieszczeniu.

Zasada, na której działają promienniki ciepła jest inna. Przede wszystkim z tego względu, że w ich przypadku ciepło jest emitowane w postaci fali elektromagnetycznej o określonej długości. Dopiero później energia, którą przenosi fala jest zamieniana na energię cieplną.

W ten sposób w pierwszej kolejności ogrzewane są powierzchnie, które napotka fala, a nie powietrze. Osoby, które przebywają w pobliżu promienników ciepła odczuwają przyjemne uczucie ciepła. Powietrze w pomieszczeniu jest ogrzewane dopiero pośrednio.

Taki sposób działania sprawia, że promienniki ciepła to bardzo praktyczne urządzenia grzewcze. Szczególnie dobrze sprawdzają się w wysokich pomieszczeniach o nietypowej kubaturze, w których ogrzewanie ogromnej ilości powietrza znajdującej się u góry po prostu jest bezcelowe.