Wybierając promienniki ciepła, warto mieć pewne rozeznanie w podstawowych parametrach, które je charakteryzują. W ten sposób będziemy w stanie świadomie wybrać promiennik, który pod każdym względem będzie odpowiadał naszym potrzebom i oczekiwaniom.
Zanim zaczniemy porównywać poszczególne promienniki ciepła przy uwzględnieniu wybranych parametrów, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Należy zastanowić się, co będziemy ogrzewać przy ich wykorzystaniu, jak wysoką temperaturę chcemy osiągać i jak efektywną izolację cieplną budynku jesteśmy w stanie zapewnić.
Bogatsi o tę wiedzę, będziemy mogli świadomie wybrać odpowiedni promiennik. Będziemy także mogli szybko odpowiadać na pytania sprzedawcy lub doradcy, który będzie nam pomagał w doborze odpowiedniego modelu promiennika.
Parametry techniczne, które charakteryzują promienniki ciepła niewiele mówią osobom, które nie są zaznajomione z zasadą działania promienników. Nawet jeśli nie jesteśmy specjalistami z dziedziny fizyki warto jednak mieć o nich pewne pojęcie.
Podstawowym parametrem, który charakteryzuje promienniki jest długość fali. Wiąże się ona z zakresem podczerwieni, w którym działa dany promiennik.
Kolejny ważny parametr to moc promiennika. Im większa moc, tym większą powierzchnię jest w stanie ogrzewać promiennik. W celu określenia optymalnej mocy dla danego pomieszczenia, najłatwiej jest posłużyć się gotową tabelką, którą można znaleźć chociażby w internecie. Możemy także poprosić o pomoc sprzedawcę w sklepie.
Warto zapoznać się też z wykresem, obrazującym rozkład temperatury w zależności od wysokości pomieszczenia. Poszczególne promienniki charakteryzują się różnym rozkładem temperatur, dlatego najlepiej porównywać ze sobą kilka różnych wykresów.