Promienniki ciepła, które coraz chętniej i częściej stosowane są do ogrzewania obiektów, zwłaszcza tych wielkogabarytowych, swoją popularność zawdzięczają kilku cechom. Przede wszystkim są skuteczne, wysoko wydajne i tanie w eksploatacji. Wiele osób zastanawia się na jakiej zasadzie opiera się ich działanie, które jest nieco inne niż w innych systemach ogrzewania.
Promienniki ciepła opierają swoje działanie na emitowaniu promieniowania podczerwonego. Promienie podczerwieni przez nie emitowane nagrzewają elementy stałe znajdujące się w ogrzewanym pomieszczeniu. Następnie elementy te oddają ciepło i nagrzewają powietrze.
Promienniki ciepła mają możliwość zostać zasilane gazem, prądem albo olejem, przy czymże najistotniej wzięte są promienniki gazowe i promienniki elektryczne. Przyczyną tej powodzenia jest duża wydajność, jako że spalają nawet 100% gazu, a przeto jego wyczerpywanie jest niewielkie w porównaniu do osiąganego efektu. Jest to toteż ogrzewanie bardzo ekonomiczne.
Zasada działania promienników, a więc ogrzewanie elementów stałych, a dopiero wtórnie powietrza sprawia, że odczuwane ciepło jest ciepłem przyjemnym. Pozwala też odczuwać komfort cieplny przy niższej temperaturze powietrza niż przy innych sposobach ogrzewania.